Датчики

         До стандартних комплектів входять датчики фізичних величин, що найчастіше використовуються у навчальних експериментах з обраних дисциплін та їх розділів.
За узгодженням з замовником кількість і види датчиків можуть бути змінені. Замовник може використовувати інші саморобні, або промислові датчики, які не входять до комплекту поставки. У такому разі він повинен отримати технічну консультацію виробника. Нижче наведено опис деяких компонентів вимірювального комплексу.

Електронний блок

         Виготовлений  в  металевому або пластмасовому корпусі 260х150х45 мм. На верхній поверхні корпусу розташовані  чотири роз'єми   типу DB-15,  які  призначені  для підключення   зовнішніх   пристроїв   ( аналогових  і  цифрових  датчиків,  обладнання).  На правій  бічній  поверхні  корпусу  знаходиться  роз'єм  типу  USB - B  для  підключення  до комп'ютера.  Обмін  даними  між  комп'ютером  і  електронним блоком, а також живлення електронного блоку і датчиків, що входять до комплекту поставки, здійснюється через сполучний кабель USB AB.

Датчик температури

         Призначений для вимірювання температури твердих тіл, рідин і газів. У стандартному комплекті поставляється датчик розрахований на вимірювання температури в межах від -10 ̊С до +120 ̊С. Чутливий елемент датчика поміщений в скляну трубку, що захищає його від впливу агресивних середовищ. Чутливість датчика 0,2 ̊С. Є також датчики, розраховані на діапазон вимірювань -50 ̊С до +300 ̊С. Для вимірювань більш високих та низьких температур слід використовувати термопари. У стандартний комплект входить один датчик температури на основі термопари мідь-константан з робочим діапазоном температур від -200 ̊С до +300 ̊С або хромель-алюмель, з робочим діапазоном від -200 ̊С + 1300 ̊С Для вимірювань термопарним датчиком, місце спаю потрібно помістити в точку вимірювання температури. Температуру газів і твердих тіл можна вимірювати без захисної скляної трубки. Температуру рідин і розплавлених металів слід вимірювати, попередньо помістивши термопару в скляну (входить в комплект поставки) або мелалеву трубку. Необхідно пам'ятати, що трубка виготовлена з легкоплавкого скла і розрахована на роботу при температурах не вище 450 ̊С. Щоб закріпити скляну трубку термодатчика в затиску штатива, не пошкодивши її, використовуйте прокладку з силіконової або гумової трубки.

Датчик тиску

         Розроблено і виготовляється широкий спектр датчиків тиску. Датчики термокомпенсовані.
- Диференціальні датчики тиску призначені для вимірювання надлишкового тиску щодо заданого (опорного). В окремому випадку (і найчастіше) опорним є атмосферний тиск. Надмірний тиск підводиться за допомогою силіконової трубки до вимірювального штуцера. Другий штуцер або залишається відкритим, якщо надлишковий тиск вимірюється щодо атмосферного, або на нього подається  опорний тиск.
- Датчики абсолютного тиску мають один вимірювальний штуцер і призначені для вимірювання абсолютного тиску. Найчастіше такі датчики використовуються для вимірювання атмосферного тиску.
- Датчики вакууму призначені для вимірювання тисків нижче атмосферного. У стандартний комплект входять: диференційний датчик тиску ± 50 кПа і датчик абсолютного тиску 10-115 кПа, останній використовується в якості барометра, однак, його можна використовувати як датчик низького вакууму. Додатково можна замовити датчики тиску: диференціальні ± 4 кПа; ± 50 кПа; ± 100 кПа; ± 200 кПа; ± 500 кПа. вакуумні ± 4 кПа.

Датчики для вимірювання сили струму

         Виготовляються і постачаються датчики для вимірювання сили струму на наступні діапазони вимірювань: ± 1 мА; ± 10 мА; ± 100 мА; ± 500 мА; ± 1 А; ± 5 А;. Постійна складова сили струму може бути представлена у вигляді показів цифрового дисплея, або визначена за графіком. Змінна складова сили струму визначається за графіком, потім обчислюється  її амплітудне та діюче значення). До стандартного комплекту  входять датчики для вимірювання сили струму ± 100 мА, ± 5 А. При вимірюванні сили струму слід пам'ятати, що один з виводів датчика з'єднаний із загальним проводом (корпусом приладу). Тому при одночасному вимірюванні струму і напруги потрібно стежити за тим, щоб не було короткого замикання через неправильне включення вимірювальних приладів до електричного ланцюга.

Датчики для вимірювання напруги

         Виготовляються і постачаються датчики для вимірювання напруги на наступні діапазони вимірювань: ± 25 мВ; ± 250 мВ; +2,5 В; ± 25 В; ± 250 В. Постійна складова напруги може бути представлена у вигляді показань цифрового дисплея, або визначена за графіком . Змінна складова напруги визначається за графіком, потім обчислюється амплітудне значення напруги і її діюче значення. У стандартний комплект входять датчики для вимірювання напруги у межах ± 2,5 В і ± 12 В. При вимірюванні напруги слід пам'ятати, що один з виводів датчика з'єднаний із загальним проводом (корпусом приладу). Тому при одночасному вимірюванні струму і напруги потрібно стежити за тим, щоб не було короткого замикання через неправильне підключення вимірювальних приладів до електричного ланцюга.

Датчик індукції магнітного поля

         Виготовлений на основі датчика Холла. Датчик термокомпенсований. Виготовляються і постачаються датчики індукції магнітного поля для роботи в наступних діапазонах: ± 3 мТл; ± 30 мТл; ± 100 мТл; ± 300 мТл; ± 3 Тл. До стандартного комплекту включений датчик, що працює в діапазоні полів з індукцією до ± 100 мТл.

Люксметр

         Датчик для вимірювання освітленості. Виготовляються датчики, на наступні діапазони вимірювань: 0-100 Лк; 0-1000 Лк; 0-20 000 Лк; 0-100 000 Лк. Датчик має спектральну характеристику близьку спектральної чутливості людського ока. У стандартний комплект входить датчик з діапазоном вимірювання 0-20000 Лк.

Датчик вологості

         Призначений для вимірювання відносної вологості в діапазоні від 20% rH   до    100% rH.  Датчик має температурну компенсацію. При вимірюванні вологості в приміщенні повинна бути забезпечена циркуляція повітря від 0,5 до 2 м / с. За відсутності циркуляції повітря, час вимірювання збільшується. У цьому випадку показання приладу встановлюються протягом 10-30 хвилин.

Частотомір, лічильник імпульсів, секундомір, зовнішній пуск

         Робота цих опцій  здійснюється за допомогою спеціального шнура. Забезпечуються такі режими роботи: зміна частоти імпульсів рівнів ТТЛ, а також синусоїдальних сигналів амплітудою 0,4-12 В, від 0 до 4,5 МГц; вимірювання кількості імпульсів від 0 до 65535 за один вимір; здійснювати зовнішній пуск і зупинку електронного секундоміра; здійснювати зовнішній запуск процесу вимірювань із замикання або розмикання контактів (Залежно від версії приладу).

Динамометр, терези

         Пружинний динамометр призначений для вимірювання сили. При включенні відповідних градуювальних таблиць дозволяє вимірювати масу тіл. У базовому комплекті поставляється динамометр, розрахований на роботу з силами до 3 Н (терези до 300 г). Можливі поставки динамометрів з межами вимірювань сили: 0-100 мН (мілідінамометр); 0-1 Н; 0-3 Н; 0-10 Н; 0-50 Н.

Геркон

         Магнітний пороговий датчик магнітного поля. Призначений для запуску процесу вимірювання впливом поля постійного магніту.

Мікрофон

         Електретний мікрофон призначений для реєстрації звукових коливань. Може бути використаний для активації вимірювань за звуковим сигналом. У поєднанні з піковим детектором, використовується у експериментах для визначення амплітуди звукового сигналу (інтерференція, дифракція звуку; амплітудно - частотні характеристики акустичних резонаторів тощо).

Світлодіодні випромінювачі

         Чотири світлодіодних випромінювача різних кольорів: червоний, зелений, синій, «білий». Призначені для використання в дослідах з оптики, а також можуть використовуватися спільно з датчиком освітленості для реалізації датчика «Світлові ворота» (оптопара).

Фотодатчик

         Може бути використаний для активації процесу вимірювання за рівнем освітленості; вимірювання інтервалів часу між подіями; лічильника світлових імпульсів (наприклад частоти обертів диску з чорними і білими зонами) в колориметричних вимірюваннях тощо. Датчик є комбінованим. Його сигнал потрапляє водночас до аналогового та імпульсного входів. Сигнал на аналоговому вході пропорційний світловому потоку, що діє на чутливий елемент. Імпульсний вхід реєструє тільки кількість змін освітленості у періодичних процесах.

Лічильник Гейгера - Мюллера

         Призначений для реєстрації іонізуючих випромінювань. Імпульси подаються на рахунковий вхід електронного блоку, а також на вбудований динамік. При спрацьовуванні датчика в динаміці чути клацання. Кількість імпульсів в одиницю часу або загальна кількість за заданий проміжок часу виводиться на екран комп'ютера у вигляді графіка або цифрового табло. Амплітуда імпульсів не залежить від енергії реєструючих частинок.

Датчик іонізуючих випромінювань на pin діоді

         Призначений для реєстрації альфа і бета частинок. Може використовуватися для рахунку частинок і для оцінки їх енергії. Амплітуда імпульсів пропорційна енергії реєстрованої частинки. Може використовуватися для вивчення розподілу іонізуючих часток за енергіями (аналізатор спектру).

Комплект з'єднувальних шнурів і клем

         До базового комплекту входять дві пари з'єднувальних дротів з контактами типу "вилка"- "штекер" та два затискача типу "крокодил" для з'єднання елементів електричних схем.

Кабель USB A-B

         Призначений для з'єднання електронного блоку з комп'ютером.